Dodał: |
Aktualizacja: |
Oceń: 0 0

Obowiązującą walutą jest polski złoty (PLN). W większości sklepów można płacić kartą, istnieje także rozbudowana sieć bankomatów.

Waluty można wymieniać w kantorach – przed wymianą waluty warto porównać oferty kilku kantorów, gdyż kurs wymiany może się różnić. Nie rekomendujemy wymieniania walut na lotnisku, w centrach handlowych ze względu na niezbyt korzystną ofertę.

Obecnie w Łodzi trwają kompleksowe remonty, które utrudniają poruszanie się po mieście komunikacją miejską i samochodem – należy pamiętać o sprawdzeniu aktualnych rozkładów jazdy i utrudnień na drogach.

Utrzymanie w Łodzi

Koszty utrzymania w Łodzi są niższe niż w Warszawie. W Łodzi działa wiele centrów handlowych i marketów oraz sklepów sieci Bierdonka i Lidl.

Centra handlowe w Łodzi:

Manufaktura: http://www.manufaktura.com/ (kompleks handlowy: restauracje, kawiarnie, Muzeum Fabryki, sale zabaw i gier, bilard, market sportowy, market budowlany, sklepy z odzieżą i obuwiem, sklepy dla dzieci, księgarnie, drogerie, sklepy z elektroniką, sklepy z biżuterią, akcesoriami i dodatkami i in.)

Galeria Łódzka https://galeria-lodzka.pl/ (sklepy z odzieżą i obuwiem, drogerie, sklepy z elektroniką, restauracje, place zabaw i sale zabaw dla dzieci, sklepy dla dzieci, sklepy z biżuterią, akcesoriami i dodatkami i in)

Port Łódź: http://www.portlodz.pl/ (IKEA, sklepy z odzieżą i obuwiem, drogerie, sklepy z elektroniką, market budowlany, restauracje, place zabaw i sale zabaw dla dzieci, sklepy dla dzieci, sklepy z biżuterią, akcesoriami i dodatkami i in.)

M1: http://www.lodz.m1-centrum.pl/ (sklepy z odzieżą i obuwiem, drogerie, sklepy z elektroniką, punkty usługowe, restauracje, place zabaw i sale zabaw dla dzieci, sklepy dla dzieci, sklepy z biżuterią, akcesoriami i dodatkami i in)

Centrum Handlowe Tulipan: http://www.chtulipan.pl/

Centrum Handlowe Pasaż Łódzki: http://www.chpasazlodzki.pl/

Pod Łodzią w miejscowości Rzgów funkcjonuje duże centrum handlowe, głównie tekstylne (można do niego dojechać autobusem MPK linii 50). Więcej informacji:

http://www.ptakfashioncity.pl/

http://ptak.eu/

Place targowe (rynki) w Łodzi:

Bałucki: http://www.baluckirynek.pl/

Zielony Rynek (plac Barlickiego): http://www.zielonyrynek.pl/

Górniak: przy Placu Niepodległości

Zjazdowa (rynek hurtowy): http://www.zjazdowa.com.pl/

Przykładowe ceny żywności:

Woda 1,5 l – 2 zł
Sok 1 l – 4 zł
Herbata 100 g – 6 zł
Kawa 100 g – 10 – 15 zł
Mleko 1 l – 3 zł
Chleb – 2,5 zł
Masło – 4 ,5 zł
Ser żółty 150 g (paczka) –4 zł
Jajka - 0,5 – 1 zł/szt.
Parówki 200 g – 5 zł
Płatki śniadaniowe 250 g – 4 - 5 zł
Dżem 280 g – 4 zł

Plastikowa siatka na zakupy w sklepach spożywczych kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu groszy.

Ceny lunchu lub obiadu zależą od standardu i lokalizacji lokalu. W Łodzi funkcjonuje wiele restauracji i barów i nawet w ścisłym centrum miasta (ul. Piotrkowska i ulice przecinające Piotrkowską) można zjeść smaczny obiad w przystępnej cenie (średni koszt obiadu to ok. 15-20 zł / osoba). Za obiad w droższych restauracjach trzeba zapłacić ok. 50 zł / osoba.

Koszt wynajęcia mieszkania zależy od wielkości, standardu mieszkania i dzielnicy. Można przyjąć, że wynajęcie 2-pokojowego mieszkania to koszt ok. 1600 – 1800 zł miesięcznie (w tym czynsz i opłaty).

Przykładowe strony, na których zamieszczane są oferty mieszkań do wynajęcia:

http://olx.pl/nieruchomosci/mieszkania/wynajem/lodz/

http://dom.gratka.pl/mieszkania/lodz/wynajem/

http://www.domiporta.pl/wynajme-mieszkanie-lodzkie_lodz?Localization=%C5%82%C3%B3dzkie%2C%20%C5%81%C3%B3d%C5%BA&LocalizationId=29751&PrevLocalization=%C5%82%C3%B3dzkie%2C%20%C5%81%C3%B3d%C5%BA

http://otodom.pl/wynajem/mieszkanie/lodz

 

Skomentuj

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.