Strona każdego postępowania administracyjnego ma ustawowo zagwarantowane prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Prawo to przysługuje nie tylko w trakcie postępowania, ale również po jego zakończeniu.
Prawo dostępu do akt sprawy nie dotyczy akt, które zawierają informacje niejawne o klauzuli „tajne” lub „ściśle tajne”, a także akt, które organ administracji publicznej wyłączy z uwagi na ważny interes państwowy.
Warto wiedzieć, że odmowa umożliwienia przeglądania akt sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii i odpisów następuje w formie postanowienia, na które przysługuje prawo złożenia zażalenia. Takie zażalenie należy złożyć w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.
Należy także pamiętać, że nałożony na organ administracji obowiązek umożliwienia zapoznania się z aktami sprawy, sporządzenia z nich notatek, kopii i odpisów nie oznacza, że organ ten ma obowiązek wykonania kserokopii dokumentów, których potrzebujemy. Nie będziemy również mogli wyjść z aktami poza budynek urzędu.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego